Město Tovačov

Město Tovačov naleznete na Moravě, konkrétně v okrese Přerov v Olomouckém kraji. Jedná se o poměrně staré město, jehož kořeny sahají alespoň do počátku 13. století – první písemná zmínka o Tovačově pochází z roku 1203, dá se ale předpokládat, že obec je o něco starší než oněch 813 let. V současnosti v tomto město žije přes 2500 obyvatel.

%d0%ba%d0%b5400

Poloha

Tovačov se nachází u povodí řeky Moravy v nadmořské výšce 200 m. Leží v samotném srdci Hané na strategickém místě nedaleko několika větších měst: Olomouce na severu, Kroměříže na jihu, Přerova na východě a Prostějova na západě. Díky této poloze se obec již brzy po svém založení stala důležitou křižovatkou obchodních cest.

Historie a památky

%d0%ba%d0%b5401Tovačov lze považovat za nejstarší renesanční obec v České republice. Zdejší krásné náměstí bylo založeno v druhé polovině 15. století a patří k jedněm z nejstarších náměstí v Čechách a na Moravě. K nejvýznamnějším památkám v Tovačově patří budova radnice, kašna a socha sv. Václava. Najdete zde také židovský či vojenský hřbitov, zajímavé měšťanské domy nebo barokní kostel sv. Václava. Ovšem hlavní dominantou města je místní Tovačovský zámek spolu s jeho typickou věží, která je nazývána Spanilá věž. Zámek jako takový pochází již z 11.století, ovšem největšího rozmachu dosáhl až v 15.století, kdy byla také dokončena zmíněná věž. Nadšenci do historie v Tovačově najdou Zámecké muzeum a také Muzeum židovské komunity.

Příroda

Asi největší přírodní zajímavostí v okolí Tovačova jsou tzv. Tovačovská jezera, což jsou vlastně štěrkovny vybudované na místě středověkého rybníka. Dnes je tvoří čtyři vodní plochy o celkové rozloze 328 ha. Jedná se o Jezero sever (též známé jako Vodárenské jezero), dále pak Troubecké jezero, Annínské jezero a Skašovské jezero.V jezerech se lze koupat i rybařit, ale protože se jedná o zásobníky pitné vody a aktivní těžební prostor, je vstup na jezera regulován.

Současnost

Tovačov svým obyvatelům nabízí poměrně dobrou občanskou vybavenost. Pro místní děti je zde mateřská a základní škola, pak také základní umělecká škola a střední řezbářská škola. Nechybí ani městská knihovna, banky, zdravotní středisko či domov pro seniory. Sportovní nadšenci si tu také přijdou na své. Tovačov se může pochlubit sportovní halou, tenisovými kurty, minigolfem, fotbalových hřištěm i posilovnou. Oblíbeným koníčkem místních je také jistě rybolov na zmíněných jezerech a rybnících.

Dopravní spojení

%d0%ba%d0%b5402Do Tovačova se samozřejmě dostanete autem, ale můžete využít i hromadnou dopravu. Jezdí sem autobusy z mnoha větších okolních měst, tedy Olomouce, Kojetína, Kroměříže a Prostějova. Ačkoliv zde v minulosti fungovala i vlaková doprava, v současnosti sem vlaky jezdí jen při zvláštních příležitostech v rámci tzv. nostalgických jízd. Jste-li na Moravě na kole, do Tovačova také vedou cyklostezky, takže sem neváhejte zajet na výlet.Tovačov jistě stojí alespoň za krátkou návštěvu.